Úpravy v Zákoníku práce od roku 2025

Průměrná mzda od ledna 2025
Každoroční změnou je úprava výše průměrné mzdy. Průměrná mzda v roce 2025 je 49.233 Kč. Tato částka představuje průměrný měsíční příjem všech zaměstnanců v ČR a je důležitá pro výpočet různých sociálních dávek a pojištění.
Zaručený plat
Od 1. ledna 2025 došlo k významným změnám v oblasti zaručené mzdy a platu:
· Zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru: Zaručená mzda byla zrušena pro všechny profese v soukromém sektoru. Nově platí pouze zákonem stanovená minimální mzda.
· Zavedení zaručeného platu ve státní sféře: Zaručený plat zůstává zachován ve státní a veřejné sféře. Profese jsou nyní rozděleny do čtyř skupin podle dosaženého vzdělání.
· První skupina: Základní vzdělání, zaručený plat 20.800 Kč měsíčně (124,40 Kč/hod).
· Druhá skupina: Střední vzdělání s výučním listem, zaručený plat 24.960 Kč měsíčně (149,30 Kč/hod).
· Třetí skupina: Střední vzdělání s maturitou, zaručený plat 29.120 Kč měsíčně (174,20 Kč/hod).
· Čtvrtá skupina: Vysokoškolské vzdělání, zaručený plat 33.280 Kč měsíčně (199,10 Kč/hod).
Nový systém má za cíl zjednodušit a zpřehlednit odměňování zaměstnanců ve státní sféře. V soukromém sektoru má zrušení zaručené mzdy posílit roli kolektivního vyjednávání a zajistit spravedlivé ohodnocení práce.
Podpora v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti se v prvních měsících mohla zvýšila ze 65 na 80 procent předchozího průměrného čistého výdělku. Naopak v závěrečných měsících by klesla z nynějších 45 na 40 procent. Nárok na delší dobu pobírání podpory nově mají lidé od 52 let namísto současných 50 let. Stejná částka bude vyplácena jak při propuštění, tak při dobrovolném odchodu z práce. V případě rekvalifikace podpora činí 80 procent čistého výdělku a zároveň vzroste maximální možný vyplácený příspěvek. Získání podpory bude přísnější; místo dosavadních šesti měsíců bude nutné odpracovat a odvádět pojištění po dobu devíti měsíců
Pracovní poměry na dobu určitou
Změny se týkají i pracovních poměrů na dobu určitou. Stále platí, že pracovní poměr na dobu určitou může být uzavřen maximálně na tři roky a opakován nejvýše třikrát. Novela ovšem mění pravidla pro rodiče. Novela zavádí výjimku pro zaměstnance, kteří zastupují rodiče na mateřské a rodičovské dovolené – u těchto pracovních poměrů nebude platit omezení tří opakování smlouvy a budou moci být opakovaně prodlužovány až do návratu původního zaměstnance.
Zkrácený odpočinek při mimořádných událostech
V případě havárií, živelních pohrom nebo jiných mimořádných situací se může minimální doba odpočinku mezi směnami zkrátit z osmi na šest hodin. Tato úprava se týká situací, kdy je nutné ve veřejném zájmu jednat rychle, například při obnově dodávky elektrické energie. Zkrácený odpočinek bude zaměstnanci kompenzován následující den.
Méně vstupních prohlídek
Novela ZP ruší povinné vstupní pracovně-lékařské prohlídky pro nerizikové profese.
Změna začátku běhu výpovědní lhůty
Doposud začínala výpovědní doba běžet první den v měsíci následujícím po měsíci, kdy došlo k doručení výpovědi. Není-li tak výpověď předána osobně, může se počátek výpovědní lhůty přesunout až do dalšího měsíce, než je měsíc následující. Od dubna 2025 však výpovědní lhůta začíná běžet hned dnem jejího doručení.
Zdravotní nezpůsobilost
Zaměstnanci, kteří z důvodu nemoci z povolání nebo pracovního úrazu nebudou schopni vykonávat dosavadní práci, budou mít v případě ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele nárok na jednorázovou náhradu z povinného pojištění zaměstnavatele. Ta bude odpovídat 12násobku průměrného výdělku.
Práce pro osoby mladší 15 let
V době letních prázdnin mohou na brigádách pracovat i mladiství od 14 let bez nutnosti ukončení základního vzdělání. Podmínkou je dodržení maximálního limitu sedmi hodin denně a 35 hodin týdně. Mladiství vykonávající lehké práce, které budou odpovídat jejich věkovým možnostem, tak mohou pomoci zaplnit sezonní pracovní místa. Minimální mzda pro mladistvé je stanovena na 112,50 Kč za hodinu.
Možnost práce i během rodičovské dovolené
Novela Zákoníku práce umožňuje zaměstnancům v době čerpání rodičovské dovolené vykonávat stejnou práci na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce pro téhož zaměstnavatele. Zlepší se i podmínky pro matky a otce, kteří se vrací do práce z rodičovské dovolené před uplynutím dvou let od narození dítěte. Zaměstnavatel bude mít po návratu pracovníků povinnost nabídnout jim stejnou pozici, nebo v případě jejího zrušení, zajistit náhradu.
Delší zkušební doba (od dubna 2025)
Novela Zákoníku práce prodlužuje zkušební dobu, a to ze tří na čtyři měsíce. U vedoucích zaměstnanců pak ze šesti na osm měsíců. Toto opatření poskytuje zaměstnavatelům více času na posouzení zaměstnanců, na druhé straně znamená delší období, kdy může být pracovní poměr ukončen ve zkušební době bez uvedení důvodu.